دره ساکرامنتو مهد گردوی جهان

دره ساکرامنتو مرکز اصلی کاشت گردو در آمریکاست. ساکرامنتو، یک مگاسیتی در ایالت کالیفرنیا می باشد. دره ای که بیشتر سهم صادرات آمریکا در گردو را به خود اختصاص داده اما گردو هیچ گاه گونه گیاهی دارای قدمت تاریخی در این منطقه نبوده و در سال های ۱۷۷۰ از آمریکای جنوبی وارد کالیفرنیا شده. آن هم گردوی پرشین یا همان انگلیسی، گردویی که خواستگاه آن ایران بوده. طعم و کیفیت این گردو بهترین از نوع خود است اگرچه با توسعه و افزایش توان کشاورزی گونه های فعلی پرورش یافته در این دره به اشلی، چندلر، یورکا، فرنکوئته، هارتلی، هوارد، پاینه، سر، تهاما، تولاره و وینا تبدیل شده است اما مادر تمامی این گونه ها گردوی ایرانی بوده.

گردوی ایرانی

سیصد و هشتاد هزار هکتار زمین در کالیفرنیا فقط به کاشت گردو اختصاص دارد و روند افزایش این زمین ها هر ساله مشهود است به طوری که از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ این میزان از دویست هزار هکتار به رقم سیصد و هشتاد هزار هکتار رسیده. رشد کاشت گردو نشان دهنده وجود سرمایه گذاری ویژه در این بخش است. سی و هشت درصد گردوی جهان را فقط کالیفرنیایی ها تولید می کنند و نود و نه درصد گردوی آمریکا در دره ساکرامنتو فراوری می شود. گردو آنقدر برای آمریکایی ها اهمیت دارد که هر ساله روز هفتدهم ماه می را به نام روز ملی گردو نام نهاده و آن را جشن می گیرند.

شیکر برداشت گردو

اما تبدیل یک زون اقتصادی در ایران مانند ساکرامنتو دور از دسترس نیست. اگر چه برداشت گردو در اکثر نقاط ایران هنوز سنتی است و مکانیزه شدن کشاورزی محصول گردو نیاز به زمان، سرمایه و توسعه دارد اما برخی وارد این عرصه شده اند و فاز صنعتی و مکانیزه شده آن را آغاز کرده اند. تحقق رویای ایرانی پیشی گرفتن از آمریکا دور از دسترس نیست اگر بخش خصوصی به این بخش توجه داشته باشد. ما در سایت گردو بادوم در استان مرکزی این کار را آغاز کرده ایم و به عنوان بازوی توزیعی سعی در حفظ بازار داریم تا بلکه رشد و توسعه در کنار آن رقم بخورد.  اگر شما گردوکار استان مرکزی هستید و علاقه مندید تا پیشرفت حاصل کنید دست شما را به عنوان تامین کننده به گرمی می فشاریم و آماده همکاری هستیم.

با ما تماس بگیرید:

شماره موبایل: ۰۹۱۲۶۷۰۶۶۳۰
  شماره ثابت: ۰۲۱۶۶۸۴۰۴۱۲
 شماره ثابت: ۰۲۱۶۶۸۴۰۴۱۳
 اینستاگرام: nobarannuts@
پست الکترونیکی: info@gerdoobadoom.ir